شهر جدید رامین؛ شهر امید و زندگی

تاریخچه تصویب و ساخت

مطالعات شهر جدید رامین بر اساس مصوبه 67/07/25 شورای عالی شهرسازی برای جلوگیری از توسعه افقی شهر اهواز و پیشنهاد توسعه ناپیوسته شهر ، کنترل مهاجرت ، تامین مسکن مناسب در اراضی شمال منطقه اهواز آغاز که پس از انجام مطالعات ، مکانیابی شهرهای جدید ، در تاریخ 69/12/06 با ایجاد شهر جدید رامین در زمینی به وسعت 2400 هکتار با سقف جمعیتی 240/000 نفر موافقت بعمل آمد . از مجموع 2400 هکتار اراضی اولیه ( حریم شهر ) بالغ بر 600 هکتار آن بعنوان طرح جامع جهت استقرار محدوده شهر جدید انتخاب و مصوب شد و مابقی اراضی جهت توسعه آتی شهر و همچنین استقرار سایر کاربریهای منطقه ای و حوزه ی نفوذ شهر در نظر گرفته شده است .

مهمترین ویژگی ها و امتیازات بارز شهر جدید رامین

 • بهره مندی از موقعیت آب و هوایی مناسب .
 • هماهنگی موقعیت انتخابی با ملاحظات فرهنگی و اجتماعی … .
 • عبور آزاد راه بندر امام تهران در جوار شهر فاصله مناسب از شهر مادر یعنی اهواز و فرودگاه بین المللی اهواز .
 • وجود کیفیت مناسب فیزیکی و شیمیایی خاک .
 • دارا بودن امکان دسترسی با کشورهای حوزه خلیج فارس و بنادر آزاد از طریق هوایی ، زمینی ، آبی و ریلی و همچنین اتصال به شبکه ریلی کشور .
 • مجاورت با منطقه آزاد تجاری اروند با مسافتی حدود 140 کیلومتر .
 • رعایت ملاحظات مربوط به کنترل و دفع آبهای سطحی .
 • عبور رودخانه عظیم کارون از کنار محدوده شهر .
 • وجود تاسیسات مربوط به تولید و اتصال نیروی برق ( نیروگاههای زرگان و رامین ) جهت تامین برق شهر می باشد .
 • پیوستگی جغرافیایی به نحوی که کلیه نقاط جمعیتی در فواصل قابل قبولی نسبت به هم قرار دارند.

موقعیت مکانی و جغرافیایی ، شرایط آب و هوایی و اقلیم شهر جدید رامین

شهر جدید رامین در بخش متمکن و توسعه یافته مرکز استان خوزستان و در محل دسترسی مناسب محوره های مواصلاتی استان در کیلومتر 38 جاده اهواز – مسجد سلیمان و در جوار این جاده در شمال اهواز واقع شده است .

در بستر طبیعی شهر آثار بجا مانده از شهر تاریخی عسکر مکرم وجود دارد . رودخانه عظیم کارون از ضلع غربی شهر طی مسیر می کند و در شمال محدوده شهر رشته کوه های برفگیر زاگرش واقع شده است و در شرق اراضی شهر ، دشت سرسبز و حاصلخیز اهواز شمالی وحود دارد که مجموع این عوامل باعث شده است تا محدوده اراضی شهر تابستان و زمستانی ملایم داشته و نوسانات درجه حرارت در شبانه روز 15/6 درجه سانتیگراد و میزان بارندگی سالیانه 205 میلیمتر بوده که به همین خاطر دمای هوای شهر جدید 3 الی 4 درجه بطور متوسط از شهر مادر یعنی اهواز خنکتر باشد .

رامین بر پهنای جلگه حاصلخیز خوزستان چشم اندازی دارد رو به طلوع چشم نواز و حیات بخش و غروب آرام دشت ، آنجائیکه حیات روز به آرامش شب پیوند می خورد و شب خود نوید بخش پگاهی دیگر است . جمعیت روزافزون ، آلودگی هوا و شلوغی های طاقت فرسا در کلان شهر اهواز و مسائل و مشکلات زندگی در چنین فضایی ، بیش از پیش هر فردی را به انتخاب محلی برای زندگی که در آن بتوان در کمال آرامش و آسایش زیست ، تشویق نماید . با توجه به شرایط اقلیمی و مکانی مناسب و همچنین در نظر گرفتن سرانه های شهری از قبیل بهداشت و درمان ، ورزش ، آموزش عالی ، فضای سبز ، تفریحی ، تجهیزات و تاسیسات شهری ، فرهنگی ، اجتماعی ، تجاری ، اداری ، انتظامی ، فرهنگی مذهبی و حمل و نقل جاده ای و ریلی برابر استانداردهای شهری آینده ای روشن و ایده آل را می توان برای شهر جدید رامین پیش بینی نمود.

نقش شهرهای جدید در هزاره سوم

نقش شهرهای جدید در ساماندهی و اسکان جمعیت سرریز کلان شهرها در آغاز هزار سوم مسلما با تحولاتی شگرف توام خواهد بود .

امروزه کلان شهرهای کشور با سرعتی فزاینده در حال گسترش ناموزون هستند و موازی با آن ، نابسامانی و آلودگی های گوناگون زیست محیطی ، در روند رو به افزایش ، عرصه زندگی را بر شهروندان تنگ تر می نماید که این امر بدون تردید مسئولیت مدیران و برنامه ریزان شهر ساز را دو چندان می نماید .

خوشبختانه یکی از راهکارای خردمندانه در رویارویی با این نابسامانی ها از سوی وزارت راه و شهرسازی در سالهای اخیر ، رویکرد احداث شهرهای جدید بوده است که در راستای ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان ، بهبود شرایط زیست محیطی ، حفاظت و گسترش منابع طبیعی و فضای سبز در راستای ساماندهی متوازن اسکان جمعیت می باشد .

در این میان ویژگی های منحصر به فرد شهر جدید رامین ، به لحاظ مجاورت با ( مادر شهری ) با پیشینه کهنه و مهاجر پذیر و موقعیت جغرافیایی کم نظیر ، آب و هوای مناسب و احداث مراکز بزرگ و مجتمع های تجاری ، فرهنگی ، درمانی ، آموزش عالی و صنعتی به گونه ای است که هر گونه سرمایه گذاری از طرف دولت یا بخش خصوصی به ویژه انبوه سازان را توجیه پذیر نموده و در آینده ای نزدیک این شهر را به قطب بزرگ گردشگری منطقه جنوب کشور بدل خواهد ساخت . با این نگرش شهرهای جدید محل اسکان افرادی است که با نگاهی نو به محیط پیرامون خود کیفیت مطلوب محیط زندگی خویش را ارج نهاده و در شکل گیری هوشمندانه آن مشارکت فعال می نمایند تا فضایی در خور و شایسته خود و آیندگان ایجاد نمایند . بی شک این امر جز با تلاش و همدلی شهروندان و دست اندرکاران عمران شهرهای جدید میسر نمی گردد .

جاذبه های تفریحی و گردشگری و عوامل ایجاد انگیزه برای متقاضیان شهر جدید

 • احداث دریاچه مصنوعی تفریحی شهر جدید رامین با بهرمندی از همجواری حریم شهر با رودخانه کارون .
 • احداث فضاهای سبز و پارک های ناحیه ای و عمومی به نحوی مطلوب به گونه ای که سرانه فضای سبز هر نفر بیش از 10 متر می باشد .
 • واگذاری قطعات ویلایی هزار متری ( مسکونی با تراکم کم ) با کاربری خانه باغ ، تا شهروندان کلانشهر اهواز بعد از یک هفته کار و تلاش و زندگی در شلوغی یک شهر صنعتی بتوانند آخر هفته خوبی را بدور از شلوغیهای شهر در فضای سرشار از آرامش همراه با امنیت و رفاه یک شهر ایده آل سپری کنند .

چشم انداز و آینده ای روشن برای شهر با سرمایه گذاری و اشتغال زایی برای ساکنین شهر

 • تدوین سند چشم انداز توسعه شهر جدید رامین .
 • تدوین اطلس جامع سرمایه گذاری شهر جدید رامین .
 • تدوین برنامه استراتژیک شهر جدید رامین .
 • تهیه و ارائه بسته های سرمایه گذاری به علاقمندان به سرمایه گذاری در شهر جدید رامین .
 • واگذاریهای ورزشی ، املاک و اراضی با کاربردهای متنوع براساس برنامه زمانبندی مورد تایید شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در قالب بودجه مصوب شرکت عمران شهر جدید رامین .
 • احداث کشتارگاه صنعتی در حریم شهر جدید رامین توسط سرمایه گذار بخش خصوصی .
 • احداث نیروگاه خورشیدی در شهر جدید رامین توسط سرمایه گذاری بخش خصوصی .
 • انعقاد تفاهم نامه و آغاز عملیات احداث مجتمع گلخانه ای شهر جدید رامین با مشارکت شرکت شهرک های کشاورزی ( وابسته به وزارت جهاد کشاورزی ) .
 • احداث کارگاه های صنایع کوچک در کاربری مربوطه توسط بخش خصوصی .

گالری تصاویر